Už 22 januára začínajú kurzy ľudového tanca pre laikov v Košiciach.

Učíme sa tancovať tak, ako kedysi tancovali naši predkovia?

Učíme sa tancovať tak, ako kedysi tancovali naši predkovia?

Áno, pretože na kurze neučím štylizovaný, ale autentický materiál. Nechcem, aby si ľudia natrénovali choreografiu, ktorú potom nevedia využiť, skôr im ukazujem všetky základy a princípy daného tanca, a tie potom zúročia na zábave, svadbe či festivale pred muzikou.

Najdôležitejšie je to, aby muž dával impulz žene a žena ho prijímala.

AKO TO FUNGUJE?

  • Prvá hodina klasického kurzu je vždy ukážková a až po nej sa rozhodnete či chcete pokračovať.
  • Kurz mimo úvodnej hodiny trvá 8 týždňov.
  • Dĺžka jedného stretnutia je minimálne 60 min.
  • Jednotlivé kurzy na seba nadväzujú.
  • Oblečenie si zoberte pohodlné, tak aby ste sa cítili dobre.
  • Rovnako aj obuv.
  • Môžete prísť s partnerom aj bez.

Pre viac info píšte na: vlado@rozhybkosti.sk

"PERVE POZNAJ SVOJO RODZISKO, AŽ TAK SAN FRANCISKO"

To sú slová Jána Lazoríka z Krivian. Zberateľa, národopisca a osvetového pracovníka.

Nie iba tieto slová...

…môžu byť dôvodom, prečo sa naučiť tancovať naše ľudové tance. Nedávno som mal to šťastie, na internete vzhliadnuť prednášku v rámci konferencie TEDx na tému, vzdelanie v 21. storočí. Sir Ken Robinson hovorí o vzdelávacom systéme, ktorý má celosvetovo rovnakú štruktúru predmetov a spôsobuje to, že veľmi nadaní a kreatívni ľudia vôbec nevedia o svojom talente. „..uprednostňujú sa jazyky a matematika, ale tanec je predsa tiež dôležitý. Veď keď deti necháte, tak prirodzene tancujú v jednom kuse. Pravda je taká, že v momente ako deti vyrastajú začneme ich intenzívne vzdelávať od pása nahor a potom sa zameriame na ich hlavu a to hlavne na jednu polovicu…“

„TAŇEC ŇE ROBOTA, AĽE JAK ŇEZNAŠ, TA PSOTA“

Povedal legendárny tanečník Juraj Šaffa z Dlhého Klčova.

Musíme sa pri ľudovom tanci pozerať do očí partnera?

„Zamilované pohľady, ktoré sa používajú v javiskovom tanci, v prirodzenom prostredí neboli. Zavádzali ich až istí choreografi. Ja som to nevidel u žiadneho nositeľa ľudových tradícií. Na všetkých záznamoch má žena skôr sklopené oči. Nie preto, že je menejcenná, to nie, ale preto, že viac sleduje pohyby muža a motívy, najmä ak je to dynamický tanec a ona potrebuje rýchlo zareagovať. Pri tanci si nemusíme ani nič hovoriť, komunikujeme rukami a impulzy sú naše slová. Keď som bol v roku 2004 s Ervínom Vargom v Tokiu, tancoval som s jednou staršou Japonkou. Kvôli jazykovej bariére sme sa nevedeli rozprávať, ale ona vedela tancovať margecanskú krutu, tak sme si ju spolu zatancovali.

A to bola naša najdôležitejšia a krásna komunikácia, nepotrebovali sme na ňu slová, stačil tanec.“

Tieto kurzy návštevníkov kondične posilnia, odreagujú po náročných dňoch a prostredníctvom endorfínov im dodajú pozitívnu energiu na najbližšie mesiace.

vlado@rozhybkosti.sk